Chcete zbohatnout s nízkým platem? Řekneme vám, jak na to – II. část

Finanční pohoda nemusí nutně záviset pouze na výši vaší mzdy. Důležitou roli při eliminaci stresu spojeného s hospodařením s penězi hrají totiž vaše návyky. Přestože je s vyšším platem nesporně jednodušší mít na účtu stále dostatek peněz, není to nutná podmínka. Asi každý z nás zná někoho, kdo přestože každý měsíc vydělává slušný obnos peněz, pořád není v balíku. Co tedy odlišuje finančně úspěšné lidi od těch, kteří s penězi neustále bojují? A co a jak změnit, abyste měli dostatek peněz i přesto, že je váš plat průměrný? Spravování osobních financí nemusí být přehnaně komplikované. Pokud se budete držet několika následujících pravidel, budete mít nejen bohatší, ale i klidnější život.

Pokračování

Sepište si pravidla

Podívejte se na své výdaje a zaměřte se zejména na to, za co utrácíte nejčastěji nebo za co utrácíte peněz až zbytečně moc. Ať už to jsou předražené kávy s sebou, drahé boty nebo zbytečná elektronika, pokuste se stanovit, kolik peněz na tyto zdánlivě drobné neřesti můžete vyčlenit, aniž by vám chyběly jinde. Počty jsou to poměrně jednoduché. Dejme tomu, že si každý den po cestě do práce koupíte kávu za 100 korun. Za týden to dělá 500 a za měsíc 2000. Pokud se vám počet káv podaří snížit alespoň na tři, zbyde vám 800 korun, které můžete poslat třeba právě na spořící účet. Na podobném principu si můžete nastavit pravidla v každé další oblasti. Nezapomínejte je vždy uzpůsobit svému příjmu a dalším výdajům.

Nejste tak bohatí, abyste si kupovali levné věci

Inspirujte se u milionářů a vždy volte kvalitu nad kvantitou. Pokud máte například slabost pro kabelky, spíše než levné kousky vybírejte kvalitní kusy, které vám v šatníku vydrží mnohem déle a díky jejich nadčasovému vzhledu s nimi uděláte i mnohem víc parády. Naučte se raději volit jednu kvalitní věc, na kterou si naspoříte, než deset levnějších, které se vám ale po chvíli používání rozpadnou. Vždy do sebe ale investujte s rozumem. V konečném důsledku je mnohem důležitější, kolik peněz jste schopní si ponechat, než kolik jich vyděláte.

 

Nezapomínejte na budoucnost

Ve dvaceti nebo třiceti letech většinu lidí důchod nezajímá. Pokud se ale už v tomto raném věku odhodláte alespoň něco naspořit, vaše budoucí já vám poděkuje. Nečekejte, až vám bude čtyřicet nebo padesát a důchod se alespoň zdánlivě přiblíží. Čím dříve začnete, tím menší částku můžete dávat stranou, aniž byste v současné ani budoucí době museli strádat.

 

Vždy buďte v obraze

Obrovské množství lidí nemá absolutně přehled o tom, kolik peněz jim v daný měsíc přišlo na účet a kolik z něj naopak zmizelo. Do této party rozhodně patřit nechcete. Zjistit, kolik peněz můžete utratit jen tak, aniž byste věděli, kolik jich budete potřebovat k pokrytí nutných životních nákladů, je nemožné bez rozplánování vašich finančních transakcí. TIP: Zkuste si sepsat své stálé výdaje a zároveň si po dobu jednoho měsíce zapisujte úplně všechno, co jste si koupili – včetně odpolední zmrzliny nebo večerního párku v rohlíku. Abyste mohli mít dost peněz, musíte mít přehled také tom, kolik jich utratíte i za nepatrné výdaje, jako je odpolední svačina.

 

Zkuste víc vydělávat

Zapomeňte na kreditky a čerpání karty do mínusu. Tyto služby jsou stejně jako oheň dobrý sluha, ale zlý pán. Jakmile jednou zapomenete peníze včas splatit, naúčtují se vám nepěkné úroky a vy se tak až hrozivě lehce můžete dostat do kolotoče dluhů. K tomu, abyste měli více peněz, zkuste své příjmy reálně zvýšit. Pokud se vám nepodaří domluvit se na zvýšení platu se svým zaměstnavatelem, můžete se poohlédnout po lepší práci – i kdyby to mělo znamenat další sebevzdělávání. Přibrat si můžete také další částečný úvazek nebo chodit na brigádu. Možností je nespočet, jen je potřeba jít tomu vstříc. Nebát se, nesedět na místě a nečekat, že nám všechno samo spadne do klína. Hlavně se ale naučte být šťastní s tím, co v danou chvíli máte – bez životní spokojenosti vám budou i všechny peníze světa na nic.