Chcete zbohatnout s nízkým platem? Řekneme vám, jak na to – I. část

Finanční pohoda nemusí nutně záviset pouze na výši vaší mzdy. Důležitou roli při eliminaci stresu spojeného s hospodařením s penězi hrají totiž vaše návyky. Přestože je s vyšším platem nesporně jednodušší mít na účtu stále dostatek peněz, není to nutná podmínka. Asi každý z nás zná někoho, kdo přestože každý měsíc vydělává slušný obnos peněz, pořád není v balíku. Co tedy odlišuje finančně úspěšné lidi od těch, kteří s penězi neustále bojují? A co a jak změnit, abyste měli dostatek peněz i přesto, že je váš plat průměrný? Spravování osobních financí nemusí být přehnaně komplikované. Pokud se budete držet několika následujících pravidel, budete mít nejen bohatší, ale i klidnější život.

 

Neutrácejte víc, než vyděláte

Nejzásadnější finanční pravidlo je nasnadě – nikdy, nikdy, ale opravdu nikdy neutrácejte více, než jste schopní si vydělat. Bez ohledu na to, kolik peněz vyděláváte – pokud je všechny utratíte, nic nenaspoříte a nikam se neposunete. Navíc, pokud pravidelně utrácíte více, než kolik je schopná pokrýt vaše výplata, můžete za sebou v horším případě postupně začít i hromadit dluh.

Změňte svůj přístup

Nemusíte nutně utrácet všechno, abyste cítili, že něco není úplně v pořádku. Nic si nekoupíte, nikam nevycestuje, a přesto vám na konci měsíce na účtu zbývá pár korun? Nevěřili byste, kolik peněz lidé utratí za služby, které ve výsledku ani pořádně nevyužívají. Patříte do skupiny, která si platí hned několik online platforem pro sledování filmů, poslouchání hudby, nebo máte členství do fitness centra, do kterého jste všeho všudy zavítali jednou? Přesně toto jsou výdaje, ze kterých by se každý měsíc daly vytvořit celkem slušné úspory, jen pokud byste přemýšleli jinak. Prvním krokem, který je nezbytné na cestě k finanční jistotě učinit, je zhodnotit a změnit svůj dosavadní přístup.

 

Stanovte si cíle

Klíčové při snaze dosáhnout lepší finanční stability je vědět, co a proč vlastně chceme. Podobně, jako se při hubnutí stanovuje jídelníček, nebo jako sportovci jedou podle tréninkového plánu, aby dosáhli vytoužených cílů, i vy byste měli vědět, čeho chcete dosáhnout a co vás k tomu motivuje. Ať už to je nový vlněný kabát, parfém, dovolená, auto, nebo zkrátka pocit jistoty, že v klidu zaplatíte všechny účty a nebudou vám chodit žádné upomínky. Dobře osvědčený je tzv. pětiletý plán, ve kterém si své cíle můžete rozvrstvit. V prvních šesti měsících začněte pozvolněji, třeba jen už zmíněnou jistotou, že zaplatíte vše potřebné. Za dalšího půl roku si zkuste naspořit třeba na exotickou dovolenou nebo cokoliv, co byste ocenili ve své domácnosti. Motivací vám bude to, že když svůj plán nedodržíte, zdržíte jen a pouze sami sebe od svého vysněného života.

 

Spořte si

Pokud se vám spoření podaří dostat do stejné „musím zaplatit“ kolonky, ve které je třeba i účet za nájem nebo telefon, máte napůl vyhráno. Spoření by z účtu mělo odcházet právě s těmi nezbytnými výdaji, které z něj mizí každý měsíc jako první, nikoli v druhé fázi, kdy si s penězi nakládáme více volněji. Spořit si nemusíte hned tisíce, pro začátek stačí menší částka, kterou si uložíte jako trvalý příkaz, a ten už nezrušíte.

 

Pokračování příště