Umíte hospodařit s penězi? Udělejte si test.

Kamarád se rozhodl pořídit si nové luxusní auto a ke koupi potřebuje zálohu 60 tisíc korun. Poprosí vás, zda byste mu tuto sumu půjčil, než si vyřídí úvěr. Peníze v rezervě na účtu máte. Jak se zachováte?

  • Je to kamarád a kamarádi si mají pomáhat, takže mu peníze půjčím. (0)
  • Kamarádovi řeknu, že pokud nemá našetřeno ani 60 tisíc a chce si kupovat drahé nové auto, tak mi to nepřijde zodpovědné a peníze mu nechci půjčit. (2)
  • Souhlasím s tím, že mu peníze půjčím – ale pod podmínkou, že zajdeme k notáři a sepíšeme dohodu o půjčce a jejím splacení. Úsloví, že pořádek dělá přátele, u peněz platí dvojnásob. (2)

 

Je začátek nového měsíce a vy v obchodě narazíte na krásnou kabelku, která by se vám perfektně hodila k novým lodičkám, které jste dostala ke svátku. V peněžence už ale nemáte ani korunu, na bankovním účtu vám zbývá posledních pár stovek na jídlo a peníze byste si tak musela přeposlat ze spořícího účtu. Co uděláte?

  • Tu kabelku musím mít. Jednoduše sáhnu po kartě a budu čerpat do mínusu. Když nakupuju „za cizí“, tak mě to nebolí. (0)
  • Kabelku si koupím a zaplatím ji penězi ze spořícího na účtu. Tento měsíc si tam potom pošlu o to víc. (1)
  • Když na to nemám, tak si to nekupuju. Zkusím se po ní podívat až budu mít po výplatě. V mezičase se navíc mohu rozhodnout, jestli ji opravdu chci. (2)

 

Finanční rezerva, kterou máte vždy při ruce, by měla být samozřejmostí v životě každého dospělého jedince. Nikdy nevíte, co se přihodí a kdy po ní budete muset sáhnout. Jak na tom jste vy?

  • Na účtu nikdy neklesám pod patnáct tisíc korun, které mi na něm pravidelně zůstávají před každou výplatou. Není to moc, ale už byly chvíle, kdy jsem byla i v mínusu. V dluzích se ale netopím, takže to považuju za zlepšení. (1)
  • Nečekané výdaje mě nezaskočí. Jsem na ně připravená – podle doporučení svého finančního poradce jsem si naspořila rezervu ve výši trojnásobku svých pravidelných měsíčních výdajů. Časem bych se ráda dostala na jejich šestinásobek. (2)
  • Ať dělám, co dělám, na konci měsíce mi účet i peněženka zejí prázdnotou a já často sahám po kreditce nebo kontokorentu. Žádnou rezervu bohužel nemám. (0)

 

Co si myslíte o půjčkách? Který názor je vám nejbližší?

  • Jestli něco nemám rád, tak jsou to dluhy. Jediné, k čemu jsem ochotný přistoupit, je hypotéka na bydlení, protože na to si sám nejsem schopný našetřit. Brát si na splátky nový model telefonu nebo zbytečně drahé auto mi přijde jako hloupost. (2)
  • Pokud vím, že jsem vypůjčené peníze schopný brzy splatit, tak mě to nijak netrápí. Rozumnou půjčku, za kterou si koupím třeba nový gauč, ledničku nebo pojedu na dovolenou, si nemám problém vzít. Mohu si tak potřebné věci kupovat hned a nemusím na ně dlouze šetřit. (1)
  • Když něco chci, nevydržím čekat. Pokud pak na danou věc nemám dost peněz, jednoduše si je půjčím. Kreditní karty, spotřebitelské úvěry nebo nákupy na splátky považuji za praktické nástroje, které mi pomáhají rychle si splnit sny a často je tak využívám. (0)

 

Kupujete si první auto, ale chybí vám část peněz a musíte si je půjčit. Nikdo v rodině takovou sumu nemá k dispozici a přátelé nechtějí míchat peníze s kamarádstvím. Zbývá tedy úvěr. Podle čeho si jej vyberete?

  • Neplánuju to moc řešit. Prodejce aut, u kterého jsem si auto vybrala, mi nabídl, že se o financování postará, což mi vyhovuje. (0)
  • Vezmu si úvěr v bance, u které mám účet. Určitě to bude výhodnější než od prodejce aut. (1)
  • Porovnám nabídku z prodejny s nabídkou z banky a poradím se i s nezávislým finančním poradcem. Zaměřím se nejen na úrokovou sazbu, ale i všechny další poplatky a podle toho se rozhodnu, co je pro mě nejvýhodnější. (2)

 

Letos jste oslavil 35 narozeniny, blížíte se k vrcholu svého produktivního života a důchod máte stále v nedohlednu. Jaký máte názor na v médiích se často opakující varování, že v letech, kdy budete moci jít do penze, na důchody už nebude?

  • S nižším důchodem počítám. Každý měsíc si posílám 500 korun do penzijního fondu, do kterého mi přispívá i zaměstnavatel. Během následujících pěti let si plánuju začít spořit na důchod ještě víc. (1)
  • Na spoření teď nemám prostor. Rodina mě stojí spoustu peněz a zbytek výplaty mi sebere hypotéka. Zkrátka spoléhám na to, že se stát postará a nenechá mě umřít hlady. (0)
  • Spoléhám se jen sám na sebe. Už několik let si měsíčně odkládám dva tisíce a tyto úspory ještě nechávám zhodnocovat. Nemám obavy, že by moje životní úroveň šla v důchodu prudce dolů. (2)

 

S manželem jste se rozhodli koupit si rodinný dům. Něco máte naspořeno, ale bez hypotéky si ho nemůžete dovolit. Jak si s tím poradíte?

  • Pro radu půjdu za kamarádkou, která má s partnerem také hypotéku. Názor nikoho dalšího nepotřebuju, věřím jí. (0)
  • Nic nenechám náhodě. S manželem se obrátíme na nezávislého finančního poradce, kterého požádáme o porovnání nabídky jednotlivých bank a vysvětlení našich možností. Potom vybereme nejlepší variantu. (2)
  • Zkontaktuju stejnou banku, u které máme společný účet a zjistím, zda by nám dala hypotéku a za jakých podmínek. (1)

 

Jste v pojišťovně, před sebou máte smlouvu na pojištění domácnosti, kterou vám paní za přepážkou nachystala na poslední stranu a ukázala vám, kde se máte podepsat. Co uděláte?

  • Smlouvu zase zavřu a vezmu si ji s sebou domů, kde si ji pořádně pročtu a její obsah také zkonzultuju s odborníkem. Na přepážce nic nepodepisuju. (2)
  • Vím, že bych si smlouvu měla pročíst, ale jsem unavená a nechce se mi. Pojišťovně budu věřit a smlouvu prostě podepíšu. (0)
  • Než cokoliv podepíšu, zeptám se paní v pojišťovně na základní nešvary pojistných smluv: jaké jsou u mého pojištění výluky, jak mám postupovat, když se něco stane a od pojišťovny budu chtít peníze, a na jaké konkrétní situace se moje pojištění vztahuje. (1)

 

 

Vyhodnocení:

16 až 12 bodů

Své peníze máte plně pod kontrolou. Jste zodpovědní a podvodníci s nekalými praktikami u vás nemají šanci – nenecháte se jen tak nachytat. Každý krok pečlivě zvažujete a než se rozhodnete své peníze investovat, vždy se poradíte s odborníky. Pokud to tak i zůstane, nemusíte se obávat finanční nouze.

11 až 6 bodů

Peníze se vám nijak zvlášť řešit nechce. Financím moc nerozumíte, ale úplně špatně se nemáte. Mohli byste se ale mít líp. Nebojte se poradit s odborníkem. Záhy uvidíte, že se vaše finanční situace může zlepšit. Pokud o sobě víte, že máte sklony k lehkovážnému rozhazování peněz, je nevyšší čas zpytovat svědomí a udělat radikální změnu.

5 a méně bodů

Co se týče financí, chováte se velmi nezodpovědně. Pokud se nestane zázrak nebo radikálně nezměníte své návyky, můžete skončit zadlužení až po uši. Co nejdříve se obraťte na finančního poradce, který vám pomůže váš rozpočet stabilizovat a zbavit se nebezpečí upadnutí do dluhové pasti.